Interpretacja badania mammograficznego i makrozwapnienia

Moja mama ma 48 lat, rok temu miała badanie mammograficzne i było wszystko dobrze. Opis: w sutku prawym resztka gruczołowa. Poza tym sutki o utkaniu tłuszczowo-włóknistym bez patologicznych zagęszczeń. W tym roku: Sutki o utkaniu tłuszczowo-włóknistym bez patologicznych zagęszczeń. W sutku lewym makrozwapnienia i skupisko okrągławych zwapanienien o śr. 2 mm na pograniczu kwadrantow pachowych na godz 12. USG w normie: sutki bez zmian ogniskowych. Doły pachowe wolne. Czy jest jakś powód do zmartwienia? Lekarz nie zaproponował dalszych badan, np. biopsji, ani powtorzenia mammografii.

Szanowna Pani!

Uważam, że powodów do zmartwień nie ma. Makrozwapnienia, czyli złogi wapnia, gromadzące się w tkance piersi, powstają w sposób naturalny wraz z wiekiem i występują u wielu kobiet po menopauzie. U Pani mamy proponuję kontrolne badanie mammograficzne za rok.