Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja wyniku badania mammograficznego, piersi o budowie tłuszczowej

Obie piersi o budowie tłuszczowej ze skąpą gruczołowo-włóknistą zabrodawkowo oraz w kgz. W kgz prawej piersi dwa dobrze ograniczone wym. do 5 mm guzki mogące odpowiadać węzłom chłonnym. Skóra wł. prawidłowej grubości.Makro-mikrozwapnień nie stwierdzam. BIRADS 2. Mam 39 lat i bardzo duże piersi (ponadwymiarowe). Od ok. 5 miesięcy boli mnie lewa pierś. Badanie USG nic nie wykazało.

39 LAT ponad rok temu

Receptor Her2 a rak piersi

Szanowna Pani!

Wynik badania mammograficznego jest prawidłowy. Oznaczenie BIRADS jest 7-stopniową klasyfikacją używaną przez radiologów do opisywania zdjęć mammograficznych, ułatwiające interpretację i określenie dalszego postępowania. BIRADS 2 oznacza tak jak wcześniej wspomniałam - prawidłowy wynik z uwidocznionymi na zdjęciach zmianami łagodnymi.

W standardach dotyczących profilatyki raka piersi zaleca się, aby od 40 roku życia wykonywać co 2 lata badanie mammograficzne, a co rok poddawać się badaniu piersi przez lekarza ginekologa. W przypadku występowania czynników ryzyka (szczególnie obciążenia rodzinnego rakiem piersi), lekarz ustala indywidualny schemat badań profilaktycznych.

Jeżeli chodzi o bolesność piersi, czasami przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne. Proponuję oznaczyć FSA, LH, poziom estradiolu i progesteronu. Proponuję także dodatkowo konsultację neurologiczną.

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy