Interpretacja wyniku badania mammograficznego, piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej

Uprzejmie proszę o interpretację badania mammograficznego mojej mamy. Mama ma 55 lat, a wynik jest następujący: Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. W piersi lewej w miejscu, wg tarczy zegarowej godzina 12, jest zagęszczenie o średnicy 20 mm (i na jego tle mikrozwapnienia), skala BIRADS 4. Informacja uzupełniajaca: konieczna dalsza diagnostyka, USG i badanie kliniczne z wykonaniem BAC. Bardzo proszę o interpretację tego wyniku, bo się denerwuję. Pozdrawiam

ponad rok temu

Metody określania statusu receptorów HER2

Witam serdecznie!

Skala BIRADS służy do standaryzacji opisów badań obrazowych, takich jak mammografia, która pomaga określić znaczenie opisywanych zmian w sensie klinicznym.

BIRADS 4 oznacza zmianę podejrzaną, która wymaga dalszej diagnostyki - tzn. tak jak zalecono weryfikacji w badaniu USG oraz biopsji (BAC). Nie oznacza to, że zmiana musi mieć charakter złośliwy, ale jednak istnieje taka ewentualność.

Badanie USG jest bardziej czułym badaniem u kobiet po menopauzie, u których zachowała się większa ilosć tkanki gruczołowej (nie zastąpiona tkanką tłuszczową).

Pozostaje czekać na wyniki przeprowadzonych badań. Większość zmian z piersi ma charakter łagodny, więc nie warto denerwować się na zapas.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy