Co oznacza opis USG sutka?

Witam. Mam 27 lat i bardzo bym prosiła o interpretację badania USG . W sutku lewym, obwodowo godz.3 na głębokości 5mm widoczna jest zmiana ogniskowa owalna 5x4,5x3mm hipoechogeniczna z pojedynczym sygnałem przepływu w zmianie. Obrusy zmiany są równe, jednak tuż przy niej widoczne są dwie bardzo drobne zmiany hipoechogeniczne po 2mm. W elastografii zmiana nie różnicuje się.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Jednakże bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania piersi. Diagnostyka USG jest najlepszym postępowaniem profilaktycznym w kierunku wielu chorób tych ważnych gruczołów.

Istotne jest jeszcze Pani aktualne samopoczucie, czy występują jakieś objawy, które mogłyby wskazywać na choroby piersi, jak ból, obrzęk, zaczerwienienie, czy wyciek wydzieliny z sutka.

Na podstawie samego przedstawionego opisu, można by stwierdzić, że wyodrębniono zmianę hipoechogeniczną. Oznaczać to może, że w obrazowaniu jest ona ciemniejsza niż otaczający obszar. Zazwyczaj mogą być to guzy lite lub torbiele o charakterze łagodnym lub złośliwym.

Najlepszym postępowaniem byłoby wykonanie biopsji danej zmiany, co da pełny i dokładny jej obraz. Jednakże o takich krokach powinien zadecydować wyłącznie lekarz. Zalecamy zatem Pani konsultację z lekarzem ginekologiem lub chirurgiem onkologiem, który po analizie dotychczasowego wyniku badania zdecyduje o dalszych czynnościach.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-usg-piersi

https://zdrowie.parenting.pl/profilaktyka-raka-piersi-badania-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.