Czy opis USG tarczycy świadczy o torbieli krwotocznej?

Dzień dobry, Z powodu szybko rosnącego guza tarczycy wykonano USG : Tarczyca jednorodna, normoechogeniczna, prawidłowej wielkości, płat prawy bez zmian ogniskowych. Płat lewy powiększony, z dużą lito-torbielowatą, grubościenną zmianą wielkości 19x27x28mm, o objętości 7.4ml, izoechogenną w części litej- wskazana bipsja. Płat prawy o wymiarach 16x16x38mm, o objętości 5.2ml Płat lewy-powiększony, o wymiarach 24x29x41mm, o objętości 15ml Cieśń szerokości 4mm. Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych w obrębie szyi i dołów nadobojczykowych.. Oczekuję na biopsję, jednak wynik konsultowałam z dwoma lekarzami - jeden stwierdził torbiel krwotoczną. Czy taki wynik badania USG może na taką torbiel wskazywać? Dziękuję za odpowiedzi

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonała Pani już niezbędną diagnostykę w kierunku rozpoznania choroby tarczycy.

Na pewno istotny okaże się wynik biopsji. Jednakże należy podkreślić, że taka zmiana litotorbielowata nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Istnieje przypuszczenie, że mogłaby to być pewnego rodzaju torbiel krwotoczna. W takim wypadku zmiana powinna być do dalszej obserwacji i kontroli w odpowiednio wyznaczonym czasie.

Ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy konsultację z lekarzem endokrynologiem lub chirurgiem, który po analizie wyniku USG i biopsji podejrzanej zmiany zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Leczenie operacyjne byłoby ostatecznością, bo w przypadku potwierdzenia torbieli istnieje prawdopodobieństwo jej wchłonięcia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-torbiele-w-tarczycy-sa-grozne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.