Co robić z tymi nieregularnymi krwawieniami?

Od roku już zmagam się z nieregularnymi krwawieniami. Ostatnie dwie miesiączki przed całym rozlegulowaniem miałam dość bolesne, co wcześniej zdarzało się rzadko. Teraz mam długie, czasami obfite, ze skrzepami krwawienia, ale nic zupełnie mnie nie boli. Po pewnym czasie okres się zmniejsza, a krew widzę tylko na papierze, wypróżniając pęcherz lub kiedy mocniej przycisnę podpaskę do skóry. Stwierdzono u mnie brak mięśniaków i polipów. Antykoncepcje hormonalną mój organizm odrzucił wymiotami i okropnym samopoczuciem. Czy to może być coś związanego z nerkami lub endometriozą? Ponieważ to ostatnio zasugerowała mi lekarka rodzinna, gdyż moja ginekolog jest na urlopie.
KOBIETA, 18 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

nieregularne krwawienia menstruacyjne mogą mieć wiele różnych przyczyn, w tym zmiany hormonalne, zaburzenia tarczycy, problemy z nerkami, endometrioza, infekcje oraz wiele innych.

Jeśli lekarka rodzinna zasugerowała możliwość endometriozy lub problemów nerkowych, mogą to być istotne punkty do zbadania. Endometrioza to schorzenie, w którym tkanka podobna do błony śluzowej macicy rośnie poza nią, co może powodować nieregularne krwawienia oraz inne objawy takie jak ból w okolicach miednicy. Problemy nerkowe również mogą wpływać na układ hormonalny i cykl menstruacyjny.

Warto także udać się do endokrynologa i sprawdzić sprawy tarczycowe.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.