Dlaczego moje cykle bywają nieregularne?

Mam 40 lat Nie rodziłam nie współżyje ostatnio. Co któryś cykl zdarza mi się nieregularność Przychodzi on wcześniej. Co do dnia miał wystąpić 17 11 a pojawił się 12 11 czy to objaw choroby czy menopauza. ? Ile dni ma cykl prawidłowy w dojrzałym wieku

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nieregularne cykle miesiączkowe mogą się zdarzać i nie zawsze muszą one świadczyć o jednostce chorobowej bądź zbliżającej się menopauzie.

Na cykl miesiączkowy wpływa bardzo dużo czynników, takich jak stres, odchudzanie, odległe podróże czy nadmierny wysiłek fizyczny. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do opóźnienia bądź przyspieszenia menstruacji.

Prawidłowe cykle miesiączkowe trwają zazwyczaj od 21 do 35 dni i nie zawsze trwają tyle samo dni w każdym miesiącu. Dla pewności oczywiście warto się przebadać u ginekologa, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Nieregularne miesiączki mogą bowiem wynikać z zaburzeń hormonalnych, endometriozy, polipów lub mięśniaków macicy.

Więcej o nieregularnym okresie przeczyta Pani w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.