Dlaczego moje cykle się skracają?

Mam 40 lat Od pewnego czasu skraca mi się cykl O 3-4dni. Nie zawsze nie jestem w ciąży. Nie biorę tabletek ani leków. Aktualny trwał 24 dni Poprzedni 28. Czy to menopauza?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

skracanie się cyklu miesiączkowego to jeden z objawów menopauzy, ale może także wystąpić z innych powodów. Menopauza zazwyczaj pojawia się u kobiet między 45 a 55 rokiem życia, ale nie jest to regułą i może się ujawnić wcześniej lub później.

Jeśli skracanie cyklu miesiączkowego jest jedynym objawem, to nie oznacza koniecznie, że jest to menopauza. Na jej obecność może wskazywać występowanie równocześnie uderzenia gorąca, suchości pochwy, zaburzenia snu, wahania nastroju, czy zmniejszenia libido.

Skrócenie cyklu miesiączkowego może być także spowodowane stresem, zmianą diety, zmianą stylu życia lub chorobą.

W przypadku gdy ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, zalecamy kontakt z ginekologiem, który będzie w stanie postawić dokładniejszą diagnozę.

Więcej informacji na temat menopauzy znajdzie Pani w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.