Czy to możliwe żebym w wieku 40 lat zaczynała przechodzić menopauzę?

Czy to możliwe żebym w wieku lat 40 zaczynała przechodzić menopauzę; nieregularne miesiączki , uderzenia gorąca, zawroty głowy przyspieszone bicie serca aż biorę leki na obniżenie tętna włosy wypadają i skóra jest przesuszona i się łuszczy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

menopauza zazwyczaj rozpoczyna się między 45. a 55. rokiem życia, choć nie jest to regułą. Może bowiem okazać się, że kobieta kończy okres płodności wcześniej lub później.

Pierwszym objawem nadchodzącej menopauzy są zaburzenia miesiączkowania – cykle raz są dłuższe, innym razem krótsze.

Do typowych objawów klimakterium należą także: uderzenia gorąca, zmniejszenie libido, wypadanie włosów, problemy skórne, przyrost masy ciała oraz nadmierna potliwość. Dodatkowo kobieta może odczuwać bezsenność, wahania nastrojów lub kołatanie serca. Wzmaga się uczucie lęku i niepokoju, a kobieta szybko się denerwuje. Symptomy te wynikają ze spadku poziomu progesteronu oraz estrogenów. Opisane przez Panią objawy mogą więc wskazywać na początek menopauzy.

Zdarza się, że menopauza dotyka młodsze kobiety, nawet po 30. roku życia. Przedwczesna menopauza wynika wówczas z uwarunkowań genetycznych lub następuje na skutek chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie tarczycy czy też miastenia. Czasem jest konsekwencją przyjmowanych leków lub zabiegów medycznych.

Aby sprawdzić, czy rozpoczęła Pani okres przekwitania, należy udać się do ginekologa i wykonać badania mające na celu zweryfikowanie Pani stanu zdrowia.

W serwisie pojawiły się już pytania o wczesną menopauzę. Znajdzie je Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesna-menopauza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-jest-juz-wczesna-menopauza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-wieku-43-lat-mozna-przechodzic-juz-menopauze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.