Wczesna menopauza.

Mam 32 lata - dwa razy poroniłam, około 6 tc. w obu przypadkach miałam wykonany zabieg łyżeczkowania. Przeszłam szerg badań, również hormonalnych, wszystko było w porządku, za wyjątkiem niskiej inhibiny B - lekarz orzekł, że to oznacza starzejące się jajniki, mimo to zaszłam w ciążę, jednak nie udało mi się jej utrzymać. Moje miesiączki ostatnio są bardzo krótkie i mało obfite - Czy grozi mi wczesna menopauza. Czy mogę coś zrobić? Co odpowiada za taki stan rzeczy? Bradzo pragnę zostać mamą.
32 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przedwczesna menopauza występuje u 1 na 100 kobiet w wieku 30-40 lat. W celu postawienia pewnej diagnozy, konieczne są badania stężeń hormonów we krwi- FSH, LH (podwyższone) i estradiolu (obniżony, ale dopiero na 6-12 miesięcy przed ostatnią miesiączką). Jeśli wyniki tych badań były u Pani prawidłowe, a jedynie poziom inhibiny B okazał się zbyt niski, to nie należy się jeszcze bardzo niepokoić. Skąpe miesiączki mogą być u Pani wywołane zrostami w jamie macicy, powstałymi po wyłyżeczkowaniu (zespół Ashermana). Jednak rozpoznanie tego stanu wymaga specjalistycznej diagnostyki. Gdy zbliża się menopauza, również przedwczesna, pojawiają się różne charakterystyczne objawy, tj. wahania nastroju, drażliwość, uderzenia gorąca, bezsenność, spadek libido, a także nieregularne miesiączki ( pierwszym objawem jest często wypadanie miesiączek- miesiączka pojawia się np. co 2- 3 miesiące). Przyczyn przedwczesnej menopauzy jest bardzo wiele: czynniki genetyczne (większe prawdopodobieństwo jeśli u kogoś w rodzinie wystąpiło przedwczesne przekwitanie), zakażenia (np. wirusem świnki w dorosłym wieku), choroby autoimmunologiczne- mogą być przyczyną przedwczesnej menopauzy także jeśli wystąpiły tylko u kogoś z rodziny (np. miastenia, choroby tarczycy, cukrzyca typu 1, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, anemia złośliwa, bielactwo, choroba Addisona, choroba Leśniowskiego-Crohna), anoreksja, palenie papierosów. Jeśli niedomoga jajników spowodowana jest chorobą tarczycy, cukrzycą lub anoreksją, można się spodziewać że płodność powróci przy prawidłowym leczeniu tych schorzeń.