Czy to jest już menopauza?

Mam 38 lat i od 3 lat staramy się o dziecko. Niestety, nie pomogły inseminacje (2, bo do 3 nie doszło bo byłam już po owu), HSG (badania po HSG 10.06.2009: hormony tarczycy: freeT 3,34pg/ml, freeT4-1,05 mg/dL,; TSH-3,06 ulU/ml) - AIH miałam robione w 18 d.c., 10.07.2009 histeroskopia diagnostyczna (i tak: jama macicy duża, prawidłowej wielkości, makroskopowo b/z. Uwidoczniono oba ujścia maciczne jajowodów b/z. Endometrium jak w I fazie cyklu); laparoskopia (wycięcie torbieli okołojajowodowych. Chromoskopia L(+) P(+). Trzon macicy prawidłowej wielkości i kształtu. jajniki obustronnie b/z. Jajowody obustronnie z torbielami okołojajowodowymi, które wycięto. Jajowody drożne). Rok temu cykle były regularnie co 23-24 dni a obecnie są kompletnie rozregulowane. Po laparoskopii pierwszą miesiączkę dostałam po 62 dniach, później po 32, później znów 61 dni a teraz czekam na kolejną i znów jest już ponad 30 dni. Do tego wyniki FSH w 28d.c. fatalne 83,60 a estradiol <5. Jesteśmy już nawet zdecydowani na in vitro, ale czy w moim przypadku jest jeszcze cień nadziei? Proszę o radę, bo przyznaję, że kompletnie nie wiem co o tym myśleć?
38 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Niestety tak jak Pani napisała, wyniki oznaczeń stężenia FSH i estradiolu nie napawają optymizmem. Wskazują one na niedomogę jajników w zakresie wydzielania estrogenów, co może wskazywać na rozpoznanie przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników. Aby to potwierdzić należy wykonać drugie oznaczenie FSH po miesiącu. Objawowo jest to równoznaczne z przedwczesną menopauzą. Warto będzie oznaczyć estron - hormon estrogenowy charakterystyczny  dla okresu menopauzy. Należy też ocenić jajniki w USG pod kątem owulacji i tworzenia się oocytów.
Do niedawna występowanie przedwczesnego wygasania czynności jajników uważane było za stan nieodwracalny, ale doniesienia z ostatnich lat mogą świadczyć o występowaniu okresów remisji prowadzących do przywrócenia prawidłowego cyklu miesiączkowego a nawet płodności. Mimo to schemat postępowania w przypadku dążenia do przywrócenia płodności budzi wiele kontrowersji. Próbuje się stosować terapię estrogenami, ewentualnie stymulacje owulacji za pomocą gonadotropin i analogów gonadoliberyny lub antyestrogenów. Jednak są to nadal tylko próby kliniczne. Często jedyną metodą dającą szansę urodzenia dziecka w tej sytuacji jest zapłodnienie pozaustrojowe z dawczynią oocytu.
Proponuję zgłosić się z wynikiem do swojego lekarza ginekologa/endokrynologa i omówić z nim dalsze postępowanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.