Poziom FSH w menopauzie

Dzień dobry,  Dzisiaj odebrałam wyniki i proszę o ich przetłumaczenie. FSH 117,2 mIU/ ml faza pęcherzykowa (3,5 - 12,5) faza owulacji (4,7- 21,5) faza lutealna (1,7- 7,7 ) po przekwitnięciu (25,8 – 134,8). Jednocześnie nadmieniam, że mam 49 lat i od 14 miesięcy nie miesiączkuję.  Czy wyniki mogą być efektem menopauzy? A może wyniki są związane z czymś zupełnie innym? Jeżeli tak to z czym? Czy wyniki wskazują na coś poważnego? Nie wiem już czy mam się martwić, czy też wszystko jest w porządku. Bardzo proszę o diagnozę moich powyższych wyników FSH. Nie jestem już najmłodsza i do tego jeszcze ta menopauza. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

FSH to hormon produkowany przez przysadkę, który m. in. pobudza wytwarzanie estrogenów w I fazie cyklu miesiączkowego. Jeżeli jajniki nie produkują odpowiedniej ilości estrogenów, przysadka wytwarza więcej hormonu, aby jeszcze bardziej pobudzić jajniki do wzmożonej aktywności.

W I fazie cyku (pęcherzykowej) konieczny jest wzrost stężenia estrogenów, dlatego ilość FSH jest wysoka. Okres kulminacyjny przypada na owulację. W drugiej fazie (lutelnej) potrzebny jest progesteron, dlatego stężenie FSH maleje, a rośnie LH.

Podczas menopauzy czynność jajników wygasa (dlatego ustają miesiączki). Jednak przysadka cały czas usiłuje zmusić je do produkcji hormonów, dlatego poziom FSH tak się podnosi.
Ponieważ nie miesiączkuje Pani od 14 miesięcy, można potwierdzić, że przyczyną jest menopauza.