Norma FSH po przekwitaniu

Chciałabym jeszcze wiedzieć, jak wygląda płodność, gdy FSH wynosi 117mIU/ml, i czy trzeba się jeszcze zabezpieczać?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przekwitanie polega m.in. na wygasaniu czynności jajników (więc utraty zdolności reprodukcyjnych). Powoduje to wzrastanie stężenia FSH, za pomocą którego przysadka próbuje pobudzić jajniki do wytwarzania hormonów płciwych. Jednak poziom FSH zaczyna narastać nawet na 6 lat przed menopauzą.

Niestety, nie napisała Pani nic na temat miesiączek. Ponieważ FSH jest wysokie (norma po przekwitnięciu 9,4-147 mIU/ml), wydaje się, że nie ma już ryzyka zajścia w ciążę. Jeżeli nie miesiączkuje Pani od co najmniej 12 miesięcy, nie ma potrzeby się zabezpieczać. Jeżeli od ostatniej miesiączki nie upłynął jeszcze rok, lepiej do tego czasu używac zabezpieczenia przed ciążą.