Mocno nasilone objawy przekwitania

Witam, czy jest możliwość, aby na podstawie takich wyników stwierdzić, że menopauza miała już miejsce? Oto moje wyniki: prolaktyna -220.82ulU/ml, LH-46.39mlU/ml, FSH-97,00mlU/ml, estradiol-<37pmol/l, progesteron0,70nmol/l, testosteron-1,19nmol/l. Odczuwam wszystkie "książkowe" objawy przekwitania (bardzo nasilone), w wieku 27 lat miałam usunięty jajnik z powodu cysty, palę papierosy 30 lat, od ok. 3 lat miesiączkuję bardzo nieregularnie, a od 8 miesięcy w ogóle nie miałam miesiączki, obecnie mam 49 lat. Bardzo proszę o wyjaśnienie tych wyników.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Menopauzę można rozpoznać jeżeli zaprzestaniu miesiączkowania towarzyszą typowe objawy menopauzy czyli uderzania gorąca, drażliwość, nocne poty, zaburzenia snu, niepokój, suchość pochwy, zmęczenie. Typowe zmiany hormonalne to spadek poziomu  estrogenów oraz wzrost poziomu FSH. Poziom estrogenów nie zmniejsza się jednak od razu, zwykle najpierw następuje wzrost FSH. Pani badania wskazują na podwyższony poziom FSH i obniżony poziom estradiolu.
Poziom testosteronu, prolaktyny, progesteronu są w normie.
Pozdrawiam