Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ja już przekwitam?

Mam 41 lat. Od około 1,5 roku przytyłam 24 kg, obficie się pocę, bolą mnie stawy, mam problemy z wysokimi skokami ciśnienia (200/120) i skaczący cukier. Jestem tym wszystkim przerażona. Muszę zaznaczyć, że nigdy nie miałam kłopotów z wagą, byłam szczuplutka. Miesiączki mam nieregularne, raz się spóźniają, raz są za wcześnie. Jestem w trakcie badań: 2 dzień cyklu progesteron 0,92 ng/ml, FSH 7,71, Estradiol 42,9 ng/ml. Za 2 tygodnie mam mieć USG, bo lekarz podczas badania stwierdził, że coś jest nie tak. W rozpoznaniu napisał mięśniak? Co mi jest?

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Z podanych przez Panią informacji nie można jednoznacznie ustalić przyczyny zgłaszanych dolegliwości. Na pewno należy kontynuować diagnostykę, wykonać USG narządu rodnego, a w razie potrzeby kolejne badania zlecone przez ginekologa.

Wyniki badań hormonalnych (FSH, estradiol, progesteron), które Pani przytoczyła są w normie.
Menopauza stricte oznacza ostatnią miesiączkę, po której przez 12 miesięcy nie następuje miesiączka, natomiast okres przejściowy po okresie reprodukcyjnym to klimakterium (przekwitanie).
W czasie przekwitania dochodzi do zwiększonego uwalniania gonadotropin, szczególnie FSH (stosunek stężeń FSH do LH jest zawsze wyższy od 1). Dochodzi do zmniejszonej produkcji estrogenów przez jajnik, co jest podstawową przyczyną zmian metabolicznych związanych z przekwitaniem. Mogą wystąpić zmiany w profilu lipidowym, w konsekwencji miażdżyca, a także hiperinsulinemia i insulinooporność oraz nadciśnienie tętnicze. Objawy, które Pani zgłasza pasowałyby to tego obrazu, jednak badania hormonów, które Pani przytoczyła nie przychylają się do tego rozpoznania.

Wspomniała Pani o mięśniaku macicy - być może w badaniu fizykalnym lekarz stwierdził cechy mogące świadczyć o mięśniakach. Należy to zweryfikować badaniem obrazowym.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy