Zapytaj lekarza

7 1 9 , 8 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przedwczesna menopauza i zaburzenia miesiączkowania

Witam, mam 38 lat i od 3 miesięcy przestałam miesiączkować. Ostatnie miesiączki były nieregularne. Poza tym jestem rozdrażniona i mam uderzenia gorąca. Moja mama miała dość wcześnie menopauzę - 45 lat, więc i ja o tym myślę, ale czy mój wiek to jednak nie za wcześnie?
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Droga Pani. Średni wiek wystąpienia menopauzy u kobiet w Polsce wynosi 50 lat.
Jeżeli menopauza wystąpi przed 40 rokiem życia mówimy o przedwczesnej menopauzie. Przyczyną takiego zjawiska mogą być uwarunkowania genetyczne, choroby układu immunologicznego, chirurgiczne usunięcie jajników, chemioterapia, radioterapia, leki obniżające stężenie estrogenów, palenie.

Piszemy o tym również tutaj:
Przedwczesna menopauza
Wczesna menopauza

Jeżeli zaprzestaniu miesiączkowania towarzyszą także inne objawy jak uderzania gorąca, drażliwość (o których Pani pisze) nocne poty, zaburzenia snu, niepokój, suchość pochwy, zmniejszone zainteresowanie seksem, zmęczenie i inne, to można wtedy rozpoznać menopauzę. Gdyby jednak objawy te nie występowały, należałoby udać się do lekarza w celu wykluczenia innych przyczyn wtórnego braku miesiączki.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy