Przedwczesna menopauza i zaburzenia miesiączkowania

Witam, mam 38 lat i od 3 miesięcy przestałam miesiączkować. Ostatnie miesiączki były nieregularne. Poza tym jestem rozdrażniona i mam uderzenia gorąca. Moja mama miała dość wcześnie menopauzę - 45 lat, więc i ja o tym myślę, ale czy mój wiek to jednak nie za wcześnie?
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Droga Pani. Średni wiek wystąpienia menopauzy u kobiet w Polsce wynosi 50 lat.
Jeżeli menopauza wystąpi przed 40 rokiem życia mówimy o przedwczesnej menopauzie. Przyczyną takiego zjawiska mogą być uwarunkowania genetyczne, choroby układu immunologicznego, chirurgiczne usunięcie jajników, chemioterapia, radioterapia, leki obniżające stężenie estrogenów, palenie.

Piszemy o tym również tutaj:
Przedwczesna menopauza
Wczesna menopauza

Jeżeli zaprzestaniu miesiączkowania towarzyszą także inne objawy jak uderzania gorąca, drażliwość (o których Pani pisze) nocne poty, zaburzenia snu, niepokój, suchość pochwy, zmniejszone zainteresowanie seksem, zmęczenie i inne, to można wtedy rozpoznać menopauzę. Gdyby jednak objawy te nie występowały, należałoby udać się do lekarza w celu wykluczenia innych przyczyn wtórnego braku miesiączki.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy