Jak wyglądają początki menopauzy?

Nie zapisałam ostatniego okresu ale nie minęło więcej jak miesiąc.Mam 45 lat i...od wczoraj zaczęłam plamić.Nie jest to jak typowe okresy u mnie...nie ten kolor...wygląda to trochę jak śluz...jestem zmęczona cały czas...czy to początek menopauzy?

Witam! Menopauza poprzedzona jest zazwyczaj zespołem objawów, takich jak uderzenia gorąca (pojawiają się u większości kobiet 6-12 miesięcy przed menopauzą), nocne pocenie, zawroty i bóle głowy, nadpobudliwość, obniżenie nastroju. Kobieta przed menopauzą może miesiączkować nieregularnie, miesiączki mogą być mniej lub bardziej obfite oraz mieć zmienioną konsystencję. Część kobiet przechodzi okres przekwitania łagodnie, u innych objawy są bardzo nasilone. Opisywane przez Panią objawy mogą świadczyć o wygasaniu czynności jajników i rozpoczęciu menopauzy.