Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

za bezpłodną wskutek wygaśnięcia czynności jajników uznaje się kobietę, która nie miesiączkuje od minimum 12 miesięcy. Wówczas można mówić o menopauzie, czyli ostatniej miesiączce w życiu kobiety, która zamyka cykl płodności. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-klimakterium.

Oczywiście okres okołomenopauzalny może obejmować kilka lat przed i po ostatniej miesiączce, co wiąże się z dolegliwościami typowymi dla okresu przekwitania. Ponieważ nie miesiączkuje Pani od ośmiu miesięcy, to nie sposób stwierdzić czy straciła Pani płodność – warto wiedzieć, że w okresie menopauzalnym zajście w ciążę może być utrudnione (pojawiają się bowiem cykle bezowulacyjne), ale nie jest niemożliwe.

Więcej w infografice dostępnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-klimakterium.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty