Czy miesiączka po takim czasie powinna mnie niepokoić?

mam 54 lata od 10 miesiecy nie miesiączkowałam i wczoraj zaczęło się krwawienie objawy jak zawsze przy okresie ból brzucha krwawienie skąpe boję się że to coś poważnego i czy miesiączka może wrócić po takiej przerwie

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zważywszy na Pani wiek możemy podejrzewać, iż weszła Pani w okres okołomenopauzalny. W tym czasie może Pani doświadczać objawów występujących w okresie menopauzalnym, takich jak zaburzenia cyklu miesiączkowego, uderzenia gorąca czy też przewlekłe zmęczenie.

To właśnie w tym czasie cykle stają się bardzo nieregularne. Zmienia się również intensywność krwawień miesiączkowych. Taki stan może trwać nawet kilka lat. W momencie, gdy miesiączka u kobiety zatrzymuje się na co najmniej 12 miesięcy można uznać, iż wkroczyła ona w wiek menopauzalny.

Zachęcamy do wizyty u ginekologa, który podpowie Pani, jak przetrwać ten trudny czas i zaproponuje rozwiązania, które pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

Temat ten został szerzej opisany w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.