Czy tabletka awaryjna może powodować skąpe krwawienia?

Witam, w lipcu zażywałam tabletkę ellaone, w kolejnym miesiącu przyszedł okres trochę opóźniony ale był obfity jak zawsze. Ostatnio współżyłam w połowie sierpnia, po czym również po ok miesiącu przyszedł normalny okres. Później zaczęły występować brązowe plamienia, kilka dni temu niby dostałam okres jednak trwał on zaledwie pół dnia ale całkowicie się nie skończył gdyż pojawiają się jeszcze plamienia raz brązowe, raz jasno czerwone. Dodam że od zawsze mam miesiączki nieregularne a od jakiś paru miesięcy wyjątkowo bolesne. Czy tabletka awaryjna może powodować skąpe krwawienia w późniejszym okresie czasu, bądź nawet między miesiączkami?
KOBIETA, 30 LAT 2 tygodnie temu

Nieregularne miesiączki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

antykoncepcja awaryjna może powodować zmiany w cyklu miesiączkowym, takie jak spóźnianie okresu, bardziej obfita lub skąpa miesiączka w porównaniu do poprzednich czy też nieregularne plamienia i krwawienia.

Objawy te występują jednak zazwyczaj w cyklu, w którym tabletka została przyjęta. Leki zaliczane do antykoncepcji awaryjnej nie wpływają bowiem na płodność w kolejnych cyklach miesiączkowych.

Zaburzenia miesiączkowania, które Pani opisuje nie muszą mieć związku z przyjętą w lipcu tabletką EllaOne. Czerwone i brązowe plamienia powinny zostać skonsultowane z ginekologiem. Takie objawy dają bowiem torbiele jajnika, mięśniaki macicy oraz polipy. Czasem to także skutek zaburzeń hormonalnych. Proszę więc udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu badań będzie mógł powiedzieć coś więcej.

Brązowe plamienia z pochwy zostały opisane pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty