Czy to może być spowodowane tą tabletką?

Witam, 18.08 wzięłam tabletkę dzień po (od tamtej pory nie uprawiałam stosunku). Dostałam okres tak jak było planowane (27.08-01.09 ale ostatnie dwa dni były bardzo skąpe). Wczoraj (08.09) minął równo tydzień od skończenia okresu, i trzy tygodnie od tabletki, a ja miałam id południa lekkie plamienia. Dziś rano wstałam i to już jest bardziej jak okres (przy czym nie mam żadnych objawów dodatkowych typu ból, zmęczenie, wydzielina nie pachnie). Czy to może być spowodowane tą tabletką i ogólnymi zaburzeniami hormonalnymi?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

po zażyciu tabletki awaryjnej mogą pojawiać się zaburzenia miesiączkowania, a więc śródcykliczne plamienia i krwawienia. Jest to związane z przyjęciem dużej dawki hormonów i przejściowymi zaburzeniami hormonalnymi, które powinny ustabilizować się w kolejnym cyklu miesiączkowym.

Niestety każdy lek niesie ze sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i najprawdopodobniej to jest jedno z nich. Jeśli jednak mimo upływu czasu plamienia nie ustaną, to proszę zgłosić się do ginekologa i wykonać badania kontrolne. Przyczyn plamień w środku cyklu jest bowiem wiele, a przyjęcie tabletki awaryjnej jest tylko jedną z możliwości.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletka-awaryjna-moze-powodowac-skape-krwawienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/okres-po-zastosowaniu-tabletki-escapelle,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-po-tabletce-ellaone.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.