Czy tabletka po ma wpływ na płodność?

Cześć, mam wielki problem. W odstępie czasu 25 dni byłam zmuszona zażyć tabletkę „dzień po”. Na ten moment wstrzymuje się od stosunku i czekam na wizytę u ginekologa, aby ustalić dawkowanie antykoncepcji w postaci tabletek. Bardzo wielka głupota było przyjmowanie tyle hormonow na raz. Boje się ze to wpłynie na moja przyszła płodność za rok czy dwa lata. Na ten moment nie planuje dzieci skąd to zajście, ciąża wykluczona, chodz okres w terminie i krwawienie po drugiej tabletce po się nie pojawiło… Czy wszystko będzie w porządku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tabletka dzień po, która należy do antykoncepcji awaryjnej nie powoduje problemów z płodnością. Najczęściej hamuje ona bądź opóźnia wystąpienie owulacji, obniżając tym samym ryzyko zajścia w ciążę.

Choć może ona doprowadzić do rozregulowania cyklu miesiączkowego oraz wystąpienia plamień w środku cyklu, to wszystko wróci do normy w ciągu najbliższych miesięcy. Nie ma więc Pani powodów do obaw, jeśli chodzi o możliwość zajścia w ciążę w przyszłości.

Jeśli zaś chodzi o brak krwawienia po przyjęciu tabletki awaryjnej, to również może tak się zdarzyć i jest to skutkiem zachwiania gospodarki hormonalnej. Dla pewności może Pani wykonać test ciążowy po 14 dniach od stosunku.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami ekspertów znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-dwukrotnym-wzieciu-ellaone-w-odstepach-rocznych-moje-szanse-na-posiadanie-dziecka-w-przyszlosci-jakos-zmalaly,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-po-zazyciu-ellaone,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-po-zastosowaniu-ellaone.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.