Czy taka miesiączka powinna mnie niepokoić?

Witam. Od ponad 4 miesiecy przyjmuję tabletki Naraya Plus. Jakiś czas temu postanowiłam nie robić planowanej przerwy na miesiączke i zamiast wziąć tabletkę placebo to zaczęłam nowe pudełko. Pojawiły się plamienia (zostałam poinformowana, że to normalne, bo zrobiłam tak pierwszy raz), jednak po paru dniach plamienia zamieniły się w miesiączkę i miałam typowe objawy, czyli miałam biegunki, bolał mnie brzuch etc. Miesiączka trwa już od 1 września. Nastepny okres powinnam planowo mieć już za tydzień. Co robić? Czy powinno mnie to niepokoić? A może to się ureguluje przy następnej miesiączce?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne stosunkowo niedługo, dlatego mogą pojawiać się jeszcze nieregularne plamienia i krwawienia.

Ponadto bardzo prawdopodobne, że krwawienie, które wystąpiło u Pani pojawiło się na skutek pominięcia siedmiodniowej przerwy, co związane jest z regularnym dostarczaniem hormonów pochodzących z tabletek aktywnych i nadmierną stymulacją błony śluzowej macicy, która zaczęła się złuszczać.

Po tym opakowaniu proszę więc zrobić siedmiodniową przerwę. Może ją Pani również robić wcześniej, ale proszę pamiętać, że po jej zakończeniu trzeba będzie przyjąć co najmniej 15 tabletek aktywnych, aby zachować ochronę.

Jeśli krwawienie będzie się przedłużało warto udać się do ginekologa.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-7-dniowej-przerwy-w-przyjmowaniu-tabletek-czy-to-normalne-ze-pojawilo-sie-krwawienie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-podczas-19-dnia-przyjmowania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.