Czy skuteczność antykoncepcji mogła zostać zaburzona?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie skuteczności antykoncepcji w przypadku, gdy pominęłam jedną tabletkę z ostatniego opakowania plus zaczęłam brać po tygodniowej przerwie tabletki o innej porze dnia, tj. rano o 9/10 przy przez ostatni raz stosowałam antykoncepcje wieczorami. W przerwie 7 dniowej nie wystąpiło u mnie krwawienie a raczej plamienie, które pojawiło się tuż po niewzieciu tabletki z ostatniego blistra. Używałam zabezpieczenia w momencie zapomnianej tabletki, natomiast już teraz przy nowym pudełku nie stosowałam dodatkowego zabezpieczenia. Jak jest ze skutecznością działania na chwilę obecną ? Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety nie wspomina Pani, która tabletka została pominięta. Jeśli pominięta tabletka antykoncepcyjna była ostatnią aktywną tabletkę z blistra, to należało dzień wcześniej rozpocząć siedmiodniową przerwę. Wówczas skuteczność zostałaby zachowana.

Jeśli natomiast pominięta tabletka nie była ostatnia to konieczne było jej zażycie – nawet z opóźnieniem. W przypadku całkowitego pominięcia tabletki należy zadbać o dodatkowe zabezpieczenie przez co najmniej 7 dni.

Zmiana godziny zażywania tabletek antykoncepcyjnych z wieczornej na poranną nie powinna wpłynąć na działanie antykoncepcji. W chwili obecnej powinna Pani być już chroniona.

Inne użytkowniczki zadawały podobne pytania. Znajdzie je Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-czwartej-tabletki-antykoncepcyjnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dziewiatej-tabletki-antykoncepcyjnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-jednej-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.