Czy ból piersi i plamienia mogą oznaczać przekwitanie?

Dzień dobry, mam 46lat. Do tej pory miałam regularne miesiączki. Jednak po ostatniej wciąż bolały mnie piersi. Pojawiło się plamienie które w połowie cyklu przeszło znowu w krwawienie. Co to jest. Przekwitania a może coś innego. Jest się czym martwić? Czy powinnam wykonać jakieś badania? Jeżeli tak to jakie konkretnie? Czy powinnam zgłosić się do ginekologa? Czy to rzeczywiście może być menopauza? Już w tym wieku? Zawsze uważałam., że menopauza przychodzi nieco później. A jeżeli to nie menopauza to co to może być? Jakaś choroba narządów rodnych? Jaki może być najgorszy scenariusz? Proszę o odpowiedź i pomoc. Pozdrawiam i dziękuję

Lek. Katarzyna Szymczak

Takie krwawienie wymaga kontroli u ginekologa, mogą to być np mięśniaki lub faktycznie początki menopauzy.
Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

menopauza (czyli ostatnia w życiu kobiety miesiączka) typowo pojawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Możliwe jest jednak zarówno wcześniejsze, jak i późniejsze jej wystąpienie – stanowi to zasadniczo cechę indywidualną.

Zanim jednak u pacjentki dojdzie do ostatniej w jej życiu miesiączki, doświadczać ona może tzw. okresu okołomenopauzalnego, który jest czasem poprzedzającym menopauzę, związanym z różnorodnymi zmianami w gospodarce hormonalnej. To właśnie wtedy pacjentki mogą borykać się z uderzeniami gorąca, zaburzeniami nastroju, zmianami rytmu krwawień i różnymi innymi dolegliwościami. Towarzyszyć okresowi okołomenopauzalnemu mogą również, wspomniane przez Panią, zaburzenia cyklu miesiączkowego. Ich przyczyna może być również inna – dodatkowe plamienia mogą być związane chociażby z mięśniakami macicy.

Możliwe jest, iż właśnie rozpoczął się u Pani okres okołomenopauzalny, jednakże i tak najkorzystniej byłoby, gdyby odwiedziła Pani ginekologa. Specjalista zbierze z Panią wywiad lekarski dotyczący krwawień miesiączkowych, a także wykona badanie ginekologiczne. Proszę pamiętać o tym, że regularne badania kontrolne pozwalają wykrywać istnienie różnych schorzeń na wczesnych etapach zaawansowania, czyli wtedy, kiedy to najłatwiej jest prowadzić ich leczenie. Ginekologa w Pani sytuacji warto odwiedzić przede wszystkim po to, aby upewnić się, że rzeczywiście ze stanem Pani zdrowia nie dzieje się nic niedobrego.