Czy możliwe, że to jest powodem problemów z zajściem w ciążę?

Jestem po porodzie 1.5 roku .Karmie piersią jeszcze i od ośmiu miesięcy staramy się z mężem o dziecko i jak narazie bez efektu .Czy możliwe że przez karmienie nie moge zajsc w ciaze?Dodam ze miesiączkę mam co 25-31 dni

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, jest to możliwe, zwłaszcza jeżeli przed ciążą nie miała Pani problemów z płodnością czy zaburzeń menstruacji (w tym cykli bezowulacyjnych).

Mimo iż ograniczyła Pani liczbę karmień piersią na dobę na tyle, że pojawiła się miesiączka, to nadal duże stężenie prolaktyny, odpowiedzialnej za laktację, może utrzymywać się we krwi. Hormon ten jest wydzielany dzięki stymulacji brodawek piersiowych przez dziecko. Każdorazowo, gdy dziecko ssie pierś, do krwi uwalniana jest prolaktyna w ciągu kilku minut, a jej poziom gwałtownie wzrasta. Prolaktyna mówiąc potocznie wyłącza czynność jajników, więc hamuje owulację.

Więcej na temat prolaktyny w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-prolaktyna-objawy-skutki-leczenie.

Jednak, by rozwiać wątpliwości, warto skonsultować się z ginekologiem – konieczne jest wykluczenie innych przyczyn zaburzeń płodności.