Jak zatrzymać laktację?

Witam, mój maluszek skończył pół roku i zdecydowałam przestać karmić już piersią, lecz nie bardzo wiem jak zatrzymać laktację. Chciałabym poprzez naturalne metody, a nie stosowanie tabletek. Jak zatrzymać laktację naturalnie? Czy to może stanie się samo po odstawieniu dziecka od piersi czy powinnam jakoś pomóc? A może nie jest możliwe samoistne zatrzymanie laktacji i jedynym sposobem na to są jednak środki farmakologiczne? Dodatkowo chciałabym zapytać czy po tym jak zatrzymam laktację mogą wystąpić jakieś efekty uboczne u dziecka albo u mnie? Czy jest to proces na tyle naturalny, że nie ma możliwości żeby wystąpiły jakieś negatywne objawy? Pytam pewnie o podstawy, ale to moje pierwsze dziecko i jeszcze sie wszystkim stresuję i wolę dopytać :) To jak zatrzymać laktację? Są na to jakieś naturalne sposoby? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Gdy odstawi Pani maluszka od piersi i nie będzie już stymulacji brodawek to laktacja ustąpi.