Czy taki wynik znaczy, że nie jestem w ciąży?

Witam!Mam 48 lat..Z mężem wspolzylam 2 miesiące temu.brak miesiaczki od 2 mcy.Stosuje olastry systwm segyi ale mialam miesoac orzerwy z powodu ich braku w aptece.Dzisiaj odebrałam wynik beta hcg wynik 2,30..Czy to oznacza,że nie jestem w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brak miesiączki mógł być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi związanymi z odstawieniem antykoncepcji hormonalnej, natomiast być może zaburzenia te wynikają również ze zbliżania się do okresu okołomenopauzalnego – trudno to ocenić bez konsultacji ginekologicznej. Okres przekwitania ma swoje ramy czasowe między 45. a 55. rokiem życia kobiety – to wówczas czynności jajników powoli wygasają, cykle bezowulacyjne pojawiają się coraz częściej, a miesiączki stają się rzadsze i bardziej skąpe. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przed-menopauza. Warto zaznaczyć, że zjawisko to być może było dla Pani dotychczas niezauważalne z uwagi na stosowanie terapii hormonalnej.

Wynik poniżej 5mlU/ml jest równoznaczny z brakiem ciąży, natomiast brak okresu od 2 miesięcy i tak obliguje Panią do odbycia konsultacji ginekologicznych, do czego serdecznie zachęcam. Więcej o gonadotropinie kosmówkowej i wskazaniach do wykonania badań pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.