Czy mogę jeszcze zajść w ciążę pomimo menopauzy?

Mam 50 lat. Wynik z cytologi - menopauza dokonana. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych wystąpiła kolejna (druga miesiączka w cyklu 24 dniowym). Wykonałam domowy test na menoupauze- wynik negatywny (intensywny prążek kontrolny i bardzo słaby T ) . Czy mogę zająć w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

menopauzę poprzedza okres przedmenopauzalny, w którym to miesiączki tracą swoją regularność i zaczynają się pojawiać typowe objawy przekwitania. Wiele kobiet odstawia wówczas tabletki antykoncepcyjne, co doprowadzić może do ciąży.

O menopauzie mówić możemy, gdy naturalna menstruacja nie pojawia się od 12 miesięcy i klimakterium jest potwierdzone przez ginekologa. Całkowite wygaśnięcie funkcji jajników sprawia, że nie ma możliwości zajścia w ciążę.

Z uwagi na różne wyniki dotyczące menopauzy powinna Pani porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem. Jego głos będzie w tej sprawie decydujący.

Temat ten został poruszony w jednym z naszych artykułów, który znaleźć można pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/menopauza-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.