Dlaczego w menopauzie jest możliwość zajścia w ciążę?

Witam, mam 45 lat, od pięciu lat nie zachodzę w ciąże, mimo że miesiączkuje regularnie i nie stosuję antykoncepcji. Z mężem współżyję, często nawet w te tzw. dni płodne i nic. Mamy trzy dorosłe córki, więc niepłodność nie wchodzi w rachubę. Zrobiłam bardzo dokładne badania hormonalne i okazuje się, że progesteron dawno już się obniżył oraz hormony, które mają dużą rolę w tworzeniu zdrowego i w odpowiednim czasie pęcherzyka w jajnikach. Również ścianka macicy jest już bardzo cienka. Moje pytanie, dlaczego w menopauzie jest możliwość zajścia w ciążę, a ja nie mam takiej możliwości? Beata

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Menopauza jest to ostatnia miesiączka, po której już przez rok nie ma kolejnych krwawień. W tym czasie dochodzi do wypadnięcia funkcji owulacyjnej i zmniejszenia produkcji estrogenów - dochodzi do wygasania czynności jajników. Jest to bezpłodność fizjologiczna. Dlatego kobieta w okresie menopauzy nie jest już zdolna do zajścia w ciążę.
Natomiast kobieta w okresie przedmenopauzalnym, choć często już nieregularnie miesiączkuje - może zajść w ciążę, choć taka ciąża jest już dużego ryzyka.
Dlaczego można się spotkać z odpowiedziami, że można zajść w ciążę po menopauzie? Trudno powiedzieć - może wiąże się to, że część kobiet myli termin menopauza z czasem okołomenopauzalnym (gdzie mogą już występować objawy wypadowe - jak uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatania serca, itp., a czynność jajników jest jeszcze obecna) i chce się je ustrzec od ciąży dużego ryzyka?
Z Pani opisu wynika, iż zbliża się czas ustąpienia miesiączkowania. Brak odpowiednich stężeń hormonów płciowych mocno zaburza albo już uniemożliwia owulację, z tego względu nie zachodzi Pani w ciążę.
Serdecznie pozdrawiam!