Jaka jest możliwość zajścia w ciążę po menopauzie?

Mam 44 lata. Od 11 miesięcy nie miesiączkuję, wcześniej brałam środki antykoncepcyjne (dosyć długo), po ich odstawieniu w marcu ubiegłego roku nie pojawiła mi się więcej miesiączka. Badanie FSH pokazało wynik 35 U/I (robione w czerwcu ubiegłego roku). Bardzo nie chcę zajść w ciążę i dlatego boję się współżycia bez zabezpieczeń. Nie mogę stosować dalej terapii hormonalnej ze względu na częste bóle migrenowe. Nadmieniam również, że od czterech lat mam typowe objawy kobiety w okresie menopauzy. Dodatkowo w czerwcu, podczas badania, lekarz znalazł na moim jajniku niewielką cystę. Po czyszczeniu macicy oraz badaniu wycinka wszystko okazało się ok. Ale obecnie znowu pojawiły się bóle w podbrzuszu. Po badaniu lekarz stwierdził, że jest to stan zapalny jajnika. Czy mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W Pani przypadku menopauza wystąpiła dość wcześnie (zwykle u polskich kobiet ostatnia miesiączka następuje ok. 50. roku życia). Fakt ten nie ma jednak znaczenia, jeśli chodzi o możliwość poczęcia, liczy się brak miesiączki od wielu miesięcy i wysoki poziom FSH. Ponieważ badanie to wykonywała Pani dość dawno, radzę dla pewności ponownie je wykonać, jeśli stężenie tego hormonu będzie nadal wynosić powyżej mIU/ml, to może Pani być spokojna - rezerwa jajnikowa została wyczerpania i nie ma możliwości, by zaszła Pani jeszcze w ciażę.

Zapalenie jajnika to zupełnie inna kwestia, jest ono spowodowane przez bakterie i wymaga leczenia zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pozdrawiam serdecznie!