Czy jest możliwe zajście w ciążę w okresie okołomenopauzalnym?

(45 lat) witam, chodzę często do ginekologa, zwłaszcza w tych dniach, kiedy występuje owulacja i jest ona jeszcze obecna, ponieważ pęcherzyk jest i powiększa się tak, jak powinien w danym czasie (jest to widoczne na USG), a mimo to nie zaszłam od pięciu lat w ciąże. Hormony dopiero od sześciu miesięcy zmieniają swoje stężenie. Nie mam uderzeń gorąca ani zlewnych potów, a o kołataniu serca nie ma mowy. Jestem normalnej budowy ciała i miesiączkuję co 30 dni, więc nie mogę zrozumieć, dlaczego inne kobiety w okresie okołomenopauzalnym zachodzę w ciążę, a inne nie, a przecież u każdej kobiety hormony w takim okresie się zmieniają.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Niestety nie sprecyzowała Pani, jakiego typu zmiany hormonalne u Pani zachodzą. Jeśli ma Pani regularne cykle i są one owulacyjne, a także nie występują objawy przekwitania, to problem z poczęciem nie jest raczej natury hormonalnej.
W Pani wieku istnieje duże ryzyko wystąpienia wad genetycznych zarodka, które doprowadzają często do wczesnego poronienia. Może Pani więc zachodzić w ciążę i ronić w okresie, w którym zwykle pojawiłaby się miesiączka. Takie straty ciąży pozostają czasem niezauważone, tak iż kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, że była w ciąży.
Z drugiej strony, może Pani (lub Pani partner) cierpieć na jakieś schorzenie powodujące niepłodność, niezależne od wieku. Myślę, że powinni Państwo jak najszybciej udać się do ginekologa zajmującego się leczeniem niepłodności. Konieczna może się okazać cała seria badań genetyczne, badanie anatomii macicy, sprawdzenie drożności jajowodów, badania immunologiczne, ewentualnie także badanie nasienia.

Nie ma co zwlekać z tego typu diagnostyką, ponieważ z każdym miesiącem Pani szanse na dziecko maleją.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!