Ciąża w wieku 45 lat. Czy jest to w ogóle możliwe?

Witam,
mam skończone 45 lat, dopiero teraz ułożyłam sobie życie i chciałabym zajść w ciąże, oczywiście mam już dwójkę dorosłych dzieci, ale liczę na jeszcze jedno. Problem w tym, że mam już bardzo nieregularne miesiączki, raz na dwa lub trzy miesiące i to już od około roku, a jeżeli już dostanę miesiączkę, to strasznie obfitą i trwającą nawet 2 tygodnie.
Proszę mi powiedzieć, jakie badanie powinnam wykonać, aby dowiedzieć się, czy mogę jeszcze zajść w ciążę i czy jest to w ogóle możliwe?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani objawy świadczą o wejściu w okres okołomenopauzalny. Rozumiem, że współżyje Pani regularnie bez zabezpieczenia, a ciąży nie udaje się uzyskać. Myślę, że należałoby udać się do lekarza ginekologa, by stwierdził na podstawie obrazu USG i badania hormonu FSH, czy dochodzi jeszcze u Pani do owulacji.
Przy długotrwałych, dwutygodniowych krwawieniach należałoby również zbadać poziom progesteronu w drugiej fazie cyklu (o ile dochodzi do owulacji) i pomyśleć o jego suplementacji, tak by wytworzyło się endometrium, ułatwiające implantację i utrzymanie zarodka.
Należy również pamiętać o pozahormonalnych przyczynach mogących utrudniać czy uniemożliwiać zapłodnienie. Niestety w Pani sytuacji nie ma nawet czasu na dokładną diagnostykę, każdy miesiąc zmniejsza szanse na zdrową ciążę.

Musi Pani również pamiętać, że nawet pomijając zmiany hormonalne, w Pani wieku istnieje wielokrotnie większe szansa na poronienia i urodzenie dziecka obciążonego poważnymi wadami genetycznymi niż u młodszej kobiety. Niemniej widuje się ciąże i narodziny zdrowych dzieci kobiet po czterdziestce i tego Pani życzę.
Pozdrawiam serdecznie!