Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Poziom FSH - czy rośnie on wraz z wiekiem?

Mam 40 lat. Dokładnie 3 lata temu miałam badany poziom FSH, który wynosił 5. W tym samym cyklu zaszłam w ciążę. Po urodzeniu dziecka miałam tylko jeden cykl, w którym również zaszłam w ciążę. Obecnie karmię piersią i jeszcze nie mam miesiączki. Zastanawiam się, czy jest możliwe, żeby mój poziom FSH znacznie się przez te 3 lata podniósł, skoro nie było owulacji? Czy FSH rośnie wraz z wiekiem, czy wraz z liczbą przebytych owulacji? Interesuje mnie to, bo rozważam jeszcze kolejną ciążę.
40 LAT ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Poziom FSH rośnie w odpowiedzi na proces starzenia się jajników. W pewnym momencie jajniki zaczynają potrzebować wyższego stężenia tego hormonu, aby prawidłowo zareagować i wytworzyć dojrzewający pęcherzyk Graafa, który będzie zdolny do owulacji. W efekcie przysadka wytwarza więcej tego hormonu, aż dochodzimy do punktu, gdy jajniki przestają odpowiadać na nawet bardzo wysokie stężenia FSH i do owulacji już nie dochodzi. Mierzymy więc FSH jako marker starzenia się jajników, jego podwyższony poziom świadczy o wejściu w okres okołomenopauzalny. Proces ten jest nieuchronny, choć możliwe, że w ciąży nieco spowalnia, dlatego jest bardzo prawdopodobne, że wciąż Pani jajeczkuje i będzie Pani mogła zajść w kolejną ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy