Jaka jest szansa ciąży bliźniaczej?

Witam z mężem staramy się o dziecko, w rodzinie z strony matki był przypadek ciąży bliźniaczej ( babcia była w ciąży bliźniaczej), stąd moje pytanie od kogo zależy przekazanie genu odpowiadającego za wystąpienie ciąży mnogiej? Kobiety czy mężczyzny? Czy taka ciąża może wystąpić u mnie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tego, czy ciąża dwojacza wystąpi u Pani, nie sposób jednoznacznie stwierdzić, natomiast można wskazać pewne czynniki (w tym genetyczny), które pozwalają domniemywać, że u danej pary prawdopodobieństwo pojawienia się ciąży bliźniaczej jest wyższe.

Jeśli chodzi o czynnik genetyczny, to zwiększona skłonność do wystąpienia ciąży bliźniaczej jest u kobiety, u której w rodzinie takie ciąże się pojawiały – u Pani tak właśnie było, ponieważ wspomina Pani o babci. Występowanie bliźniąt w rodzinie ojca z kolei nie ma żadnego znaczenia i nie zwiększa szans na ciążę mnogą jego partnerki.

Inne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej występują u kobiet, które same pochodzą z takich ciąż, a także te, które przez lata stosowały antykoncepcję hormonalną, są w wieku powyżej 35. roku życia oraz leczyły się na niepłodność przez stosowanie gonadotropiny.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-mnoga.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.