Czy można jakoś wpłynąć na ciążę, aby nie była bliźniacza?

Witam!
Mam problem, staramy się z mężem o drugie dziecko, ale i tu właśnie jest to „ale”: mąż ma rodzeństwo młodsze - bliźniaki dwujajowe, dodam jeszcze, że jego ojciec też jest z bliźniaków.
Proszę mi powiedzieć, czy prawdopodobieństwo, że mogę tym razem mieć bliźniaki, jest bardzo wysokie, czego się bardzo boimy?
Proszę o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam,
Arleta

Witam serdecznie,
prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej w populacji ogólnej wynosi 1:85 porodów.
Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej zaliczamy: dziedziczność, rasę, wiek matki i jej płodność, a także stosowanie przez nią terapii hormonalnej stymulującej owulację.
Do zajścia w ciążę mnogą szczególnie predysponowane są bardzo młode kobiety (poniżej 19 roku życia) i kobiety powyżej 40 lat. Często ciąża bliźniacza pojawia się w co drugim pokoleniu. Prawdopodobieństwo ciąży mnogiej jest wyższe (nawet czterokrotnie), jeśli w rodzinie męża są już bliźnięta. Podwyższa je także ilość porodów (wzrasta od trzeciego porodu).
Pozdrawiam