Jak duże jest prawdopodobieństwo, że mogę zajść w ciążę mogą?

Mam siostry bliźniaczki, moja babcia od strony taty miała siostrę bliźniaczkę, mój chłopak też ma siostry bliźniaczki a jego mam również miała bliźniacze rodzeństwo. Jakie jest prawdopodobieństwo że mogę zajść w ciążę mnogą?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

istnieją czynniki, które zwiększają predyspozycje kobiety do zajścia w ciążę mnogą, zwłaszcza bliźniaczą. W Pani sytuacji faktycznie szanse na to są większe niż u kobiet, u których w rodzinie bliźnięta nie występowały. Natomiast nie ma na to wpływu występowanie bliźniąt w rodzinie partnera – jest większa szansa hiperowulacji i poczęcia bliźniąt tylko w linii żeńskiej.

Dziedziczenie tej skłonności jednak to nie czynnik, który gwarantuje taką ciążę – tak jak pisałam, on po prostu zwiększa szansę. Natomiast inne czynniki, które wpływają pozytywnie na szansę na ciążę mnogą to: stosowanie antykoncepcji hormonalnej, leki na niepłodność oraz zabieg inseminacji, podniesiony poziom hormonu FSH u przyszłej mamy oraz jej nadwaga i wysoki wzrost. Więcej w tej infografice: https://parenting.pl/czynniki-ktore-zwiekszaja-szanse-na-ciaze-mnoga.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-mnoga.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.