Badanie USG ciąży bliźniaczej w 9 tygodniu

Czy na podstawie zdjęcia usg w 9 tygodniu mozna określić czy ciaza bliźniacza dotyczy bliźniąt jedno czy dwujajowuch?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Na podstawie USG w 9 tygodniu ciąży powinno być to już możliwe.

Ocena czy ciąża jest jedno czy dwujajowa jest na podstawie USG możliwe tylko w jednej sytuacji gdy widać jeden pęcherzyk ciążowy z dwoma zarodkami nieoddzielonymi błoną płodową, wtedy wiemy, że jest to ciąża jednojajowa i bliźnięta będą identyczne. Gdy natomiast widać dwa pęcherzyki ciążowe zawierające po jednym zarodku, nie można ocenić tzw jajowości ciąży.