Czy słusznie podejrzewam, że to początek menopauzy?
Mam pytanie, miesiączkę miałam dostać 23 marca niestety do tej pory jeszcze jej brak, czyli opóźnia mi mi się 8dni .Współżyłam z mężem 29,14,22 zabezpieczając się prezerwatywą.Di tej pory zrobiłam 5 testów wszystkie negatywne, oprócz tego zrobiłam test z krwi również negatywny oraz zbadał mnie lekarz robiąc USG i również powiedział że ciąży nie ma.Bardzo się denerwuje czy to jednak na pewno nie ciąża.Mam pytanie czy nerwy z tym związane nie blokują tej miesiączki.Dodam że mam 46 lat czy może to być początek menopauzy.

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam, właściwie nie jest możliwe, żeby Pani była w ciąży – wykluczają to testy, badania krwi oraz opinia specjalisty, czyli ginekologa. Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć wiele przyczyn i jedną z nich jest faktycznie przewlekły stres, ale też zmiana diety, trybu życia, przyjmowane leki, infekcje itd. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej czynników wymienionych zostało w tym tekście: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania. Również możliwą przyczyną braku menstruacji jest menopauza, zwłaszcza gdy opóźniającej się miesiączce towarzyszą inne objawy, w tym spadek libido, wahania nastrojów czy osławione uderzenia gorąca. Więcej o objawach w naszym artykule:https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy. Jest zatem prawdopodobne, by wkroczyła Pani w tzw. okres okołomenopauzalny, który może trwać nawet 10 lat i objawiać się nieregularnościami w cyklu miesiączkowym. Oznacza to, że krwawienie może pojawiać się jeszcze przez wiele lat, ale niekoniecznie regularnie. Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do obejrzenia materiału wideo, które jest wprowadzeniem w problematykę menopauzy: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-menopauza-0. Aby potwierdzić lub wykluczyć menopauzę wystarczy prosty test, który może Pani zakupić w aptece i wykonać oczywiście w warunkach domowych. Bada on poziom hormonu folikulotropowego – gdy ten jest podwyższony, świadczy to o klimakterium. Zatem, jeśli brak miesiączki bardzo Panią martwi sugerowałabym jak najszybsze wykonanie takiego testu.