Czy słusznie podejrzewam, że to początek menopauzy?

Mam pytanie, miesiączkę miałam dostać 23 marca niestety do tej pory jeszcze jej brak, czyli opóźnia mi mi się 8dni .Współżyłam z mężem 29,14,22 zabezpieczając się prezerwatywą.Di tej pory zrobiłam 5 testów wszystkie negatywne, oprócz tego zrobiłam test z krwi również negatywny oraz zbadał mnie lekarz robiąc USG i również powiedział że ciąży nie ma.Bardzo się denerwuje czy to jednak na pewno nie ciąża.Mam pytanie czy nerwy z tym związane nie blokują tej miesiączki.Dodam że mam 46 lat czy może to być początek menopauzy.

Redakcja abcZdrowie

Witam, właściwie nie jest możliwe, żeby Pani była w ciąży – wykluczają to testy, badania krwi oraz opinia specjalisty, czyli ginekologa. Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć wiele przyczyn i jedną z nich jest faktycznie przewlekły stres, ale też zmiana diety, trybu życia, przyjmowane leki, infekcje itd. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej czynników wymienionych zostało w tym tekście: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania. Również możliwą przyczyną braku menstruacji jest menopauza, zwłaszcza gdy opóźniającej się miesiączce towarzyszą inne objawy, w tym spadek libido, wahania nastrojów czy osławione uderzenia gorąca. Więcej o objawach w naszym artykule:https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy. Jest zatem prawdopodobne, by wkroczyła Pani w tzw. okres okołomenopauzalny, który może trwać nawet 10 lat i objawiać się nieregularnościami w cyklu miesiączkowym. Oznacza to, że krwawienie może pojawiać się jeszcze przez wiele lat, ale niekoniecznie regularnie. Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do obejrzenia materiału wideo, które jest wprowadzeniem w problematykę menopauzy: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-menopauza-0. Aby potwierdzić lub wykluczyć menopauzę wystarczy prosty test, który może Pani zakupić w aptece i wykonać oczywiście w warunkach domowych. Bada on poziom hormonu folikulotropowego – gdy ten jest podwyższony, świadczy to o klimakterium. Zatem, jeśli brak miesiączki bardzo Panią martwi sugerowałabym jak najszybsze wykonanie takiego testu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.