Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Diagnozowanie menopauzy

Menopauza, inaczej przekwitanie, to bardzo trudny okres w życiu kobiety. Czy wiesz, jak ją rozpoznać? O diagnozowaniu menopauzy mówi lek. Łukasz Dubielecki.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć stopniowy spadek hormonów płciowych następuje już po 40. roku życia, to zazwyczaj okres okołomenopauzalny trwa między 44. a 60. rokiem życia. Oczywiście nie sposób określić, kiedy pojawi się menopauza, bo u każdej kobiety ta granica jest inna.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy.

Natomiast ustąpienie objawów PMS przy jednoczesnym regularnym miesiączkowaniu nie wskazuje na okres menopauzy. Do najczęstszych dolegliwości, mogących sugerować klimakterium, jest nieregularne, niekiedy skąpe miesiączkowanie, plamienia śródcykliczne, spadek libido i nastroju.

Jeżeli Pani lekarz nie widzi powodu do obaw, niewykluczone, że Pani niepokój jest na wyrost, natomiast proszę pamiętać, że może Pani wykonać badania hormonalne w celu zdiagnozowania rozpoczynającej się menopauzy. Najczęściej bada się hormony przysadki mózgowej oraz hormony jajników. Ale może Pani także wykonać domowy test hormonalny na menopauzę, który kupi Pani w aptece. Powinien rozwiać Pani wątpliwości.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/badania-fsh.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy