Czy mogłam mieć objawy menopauzy?

Wszystko wskazuje na to że dostałam miesiączki w 14 dniu cyklu. W kilka dni po ostatniej miesiaczce zaczęły boleć mnie piersi, potem czułam się bardzo oslabiona przez kilka dni a dziś zaczęło się krwawienie. Mam 47 lat, z znaków menopauzy trudności ze snem. Czy cała ta sytuacja to powód do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno to stwierdzić z całą pewnością, niemniej wymienione przez Panią dolegliwości mogą mieć związek z przekwitaniem.

Po 40. roku życia następuje stopniowy spadek hormonów regulujących płodność kobiety. Statystycznie, około 45. roku życia pojawia się pierwszy symptom nadchodzącej menopauzy, czyli nieregularne miesiączki. Mogą pojawiać się rzadziej, ale też częściej, zazwyczaj także ich czas trwania jest inny. Mogą być bardzo obfite i trwać nawet 10 dni, choć równie często kobiety odnotowują skąpe plamienia w miejsce normalnych krwawień menstruacyjnych. Wahania hormonalne powodują także inne dokuczliwe dolegliwości, takie jak spadek libido, zmiany w obrębie skóry, włosów i paznokci, a także bóle głowy czy ogólne osłabienie, zmęczenie. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy.

Wbrew pozorom to długotrwały proces, który może przez wiele lat dawać o sobie znać w sposób niejednoznaczny, natomiast Pani objawy zdecydowanie wymagają konsultacji lekarskich, tylko badania bowiem mogą dać odpowiedź na pytanie, czy jest to klimakterium. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta – dowie się Pani z niej, jakie badania hormonalne wykonywane są przy podejrzeniu menopauzy: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-wykonac-aby-sprawdzic-czy-wchodze-w-okres-menopauzy.

Potwierdzenie tej hipotezy jest bardzo istotne, bo obecnie dużo mówi się o skutecznych metodach walki z uciążliwymi dolegliwościami okresu okołomenopauzalnego. Odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, zmiana stylu życia, a ostatecznie leczenie HTZ są w stanie znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia kobiety. Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-menopauza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.