Wczesne wystąpienie menopauzy

Witam,czy jezeli dostalam pierwszej miesiaczki w 9,5 roku zycia to moze sie to wiazac z wczesniejszym takze wystapieniem menopauzy?czy raczej wiek pierwszej miesiaczki nie ma wplywu na wiek wystapienia menopauzy?Dodam ze moja mama dostala pierwszej miesiaczki w wieku 12 lat a ma dzis 50 lat i nadal nie ma menopauzy ani zadnych objawow z nia zwiazanych.

Dzień dobry!

Wiele tego typu cech i predyspozycji jest dziedziczonych w rodzinie. Jest możliwe, że między cyklem Pani, a Pani mamy będzie wiele podobieństw. Nigdy nie jest to jednak dziedziczność możliwa do przewidzenia w 100%.
Miesiączka w 9 roku życia jest bardzo wczesna (na granicy dojrzewania przedwczesnego). Czy w tym okresie była Pani skonsultowana przez lekarza pediatrę, ginekologa lub endokrynologa dziecięcego?
Z pewnością, kiedy dziś odwiedza Pani ginekologa, już jako dorosła kobieta, warto, aby posiadał on tą informację o dacie Pani pierwszej miesiączki.

Pozdrawiam!