Czy ten ból ręki może być objawem nerwicy?

Witam. Mam 24 lata, od jakiegoś czasu odczuwam przemieszczający się bol w lewej ręce, jest to bardziej bol chwilowego ucisku po czym po kilku minutach ustaje, zazwyczaj przemieszcza się od barku do palców. Jakis czas temu mialam robione echo serca Pani doktor powiedziala ze wszystko jest dobrze, za miesiąc mam mieć założony holter. Cisnienie i tętno zazwyczaj książkowe, w chwili zdenerwowania tętno skacze do 100-110 uderzen, czasami podczas pomiaru wyskakuje ikonka informującą o arytmi po czym po zmierzeniu ciśnienia raz jeszcze ikonka znika. Ostatnio na wizycie u neurologa stwierdzono nerwice lękową. Czy ten bol reki może być jednym z objawów somatycznych nerwicy czy może być coś nie tak z sercem?

Witam! Nerwica może się manifestować różnymi objawami zazwyczaj występującymi w chorobach somatycznych, czasem nawet "specjalista" może mieć problemy różnicowe. Leczenie jest jednak całkowicie odmienne - w leczeniu nerwic istotna jest psychoterapia (leczenie przyczynowe) i farmakoterapia, czyli podawanie leków (leczenie objawowe). Stosowane są także inne metody, ale tylko w niektórych ośrodkach. Powodzenia W. Łuczkowski.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przyczyn bólu reki może być bardzo wiele. Jeżeli pod względem kardiologicznym i neurologicznym specjaliści nie zauważyli niczego niepokojącego, najlepiej rozszerzyć diagnostykę.

W Pani przypadku proponujemy w pierwszej kolejności kontakt z lekarzem ortopedą. Bez badań trudno wykluczyć, czy przyczyną tego bólu nie są np. schorzenia ortopedyczne. Ból ręki może być wynikiem przeciążenia mięśni lub poważniejszego urazu. Pomocne w zdiagnozowaniu tych dolegliwości bólowych może być badanie rtg lub w poważniejszych przypadkach – rezonans magnetyczny.

Jeżeli również i te badania nie wykażą nieprawidłowości można wziąć pod uwagę, że ból ten pojawia się na tle nerwowym. Zdarza się bowiem, że pacjenci ze zdiagnozowaną nerwicą odczuwają różne dolegliwości psychosomatyczne, w tym bóle różnych części ciała. Proszę zwrócić uwagę w jakich sytuacjach nasila się ten ból, czy staje się bardziej odczuwalny, np. pod wpływem stresu, czy zmniejsza się w sytuacjach rozluźnienia – wszystkie te informacje mogą być kluczowe w dalszej diagnostyce.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-rak-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Poniżej przesyłamy również odpowiedzi ekspertów portalu na inne zadane pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-reki-lek-o-zdrowie-i-nerwica

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-moze-nerwobol-od-nerwicy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-reki-od-szyi-do-palcow-a-nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.