Co mogę zrobić z tym bólem śródstopia?

Dzień dobry, Od tygodnia borykam się z nie nieustającym bólem śródstopia. Ból ten nie występuje w spoczynku a uaktywnia się wyłącznie przy chodzeniu, natomiast po rozchodzeniu tejże stopy ból w pewnym stopniu zanika. Najgorzej jest rano kiedy to te pierwsze kroki sprawiają olbrzymi ból. Ból występuje także przy rozciąganiu stopy. Nie doznałam żadnego urazu, być może ból wynika ze źle dobranego obuwia - zbyt ciasnego. Proszę o odpowiedź co mam robić.
KOBIETA, 23 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety sam opis jest niewystarczający, aby określić przyczynę tego bólu. W tej sytuacji powinna Pani skonsultować się z ortopedą, który pokieruje Pani diagnostyką i ewentualnym leczeniem.

Ból stóp może mieć różne podłoże. Często jest to wynik noszenia nieodpowiedniego obuwia. Takie dolegliwości mogą wynikać również z przeciążenia stopy, jak również różnych schorzeń ortopedycznych, które wymagają dokładniejszych badań. Jeżeli ból nie będzie ustępował przez dłuższy czas, proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie. Być może konieczne będzie wykonanie różnych badań, w tym usg stopy oraz badania rtg, aby wykluczyć potencjalne schorzenia.

Do czasu wizyty u lekarza najlepiej unikać zbytniej aktywności fizycznej, aby nie doprowadzić do poważniejszych komplikacji. Warto też zrezygnować na jakiś czas z dotychczasowego modelu obuwia i sprawdzić, czy to przyniesie jakąś poprawę. W razie większych dolegliwości bólowych, tymczasową ulgę mogą przynieść różne maści do stosowania miejscowego na skórę dostępne w aptece bez recepty. Może Pani wypróbować również relaksujące, domowe kąpiele dla obolałych stóp np. z dodatkiem rumianku.

Więcej przydatnych informacji na temat bólu śródstopia można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/bol-srodstopia-bol-kosci-deformacje-ucisk-na-nerw-inne-przyczyny-leczenie

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moge-zrobic-z-bolem-stopy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-bol-srodstopia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.