Dlaczego mam te bóle stawów po odstawieniu suplemenacji witaminą D?

Witam, Od wielu lat poziom mojej wit D3 był niski, mam niedoczynność tarczycy. W tym roku postanowiłam podwyższyć ten poziom suplementacją. W czerwcu brałam codziennie 1 kroplę Vigantolu plus K2. Po tym miesiącu pojawiło mi się duże otępienie w głowie i bezdechy senne, nie wiązałam tego z D3. Sprawdziłam jej poziom i wynosił około 40, wapń całkowity prawie dochodził do górnej normy. Kontynuowałam suplementację, przez tydzień zwiększyłam dawkę do 10 000 d3 plus k2, a później już 4000 ale innego preparatu. Z czasem dolegliwości narastały, pojawiła się sztywność stawów, dezorientacja, silne zawroty głowy, bóle mięśni. Odstawiłam suplementację D3, nie biorę tej witaminy już ponad tydzień, nigdy wcześniej nie miałam takich problemów, zmagałam się jedynie z kilkoma powikłaniami po covid. Obecnie mam okropny ból stawów, który nie pozwala mi spać i normalnie funkcjonować oraz pozostałe dolegliwości wymienione wyżej. Czy to może być wyciągnięty wapń z kości i krążący we krwi? Co mogę zrobić z takim stanem, czuję się bardzo źle i potrzebuję pomocy. Mój lekarz jest na urlopie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że uzupełnia Pani niedobory witaminy D3 właściwą suplementacją. Należy zwrócić uwagę, że przy każdym uzupełnianiu niedoborów powinno się wykonywać co jakiś czas kontrolę poziomu danego parametru.

Istotną kwestią jest fakt, czy na pewno to z powodu suplementacji konkretnej witaminy D3 nastąpiły takie objawy, czy może nie ma to z tym żadnego związku. Bardzo ważna jest dokładna diagnostyka, która mogłaby potwierdzić lub wykluczyć inne przypadłości.

Prawidłowy poziom witaminy D3 w organizmie jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednakże dawkowanie powinien ustalić lekarz po uprzednim zbadaniu faktycznego poziomu tej witaminy.

Aby poznać przyczynę takich objawów, warto by było wykonać dodatkowo pełną morfologię krwi, CRP, poziom prób wątrobowych, kreatyniny, kwasu moczowego, glukozy, kortyzolu, ASO oraz elektrolitów w surowicy krwi. Istotnym badaniem mogłoby się okazać wykonanie testu przesiewowego na przeciwciała przeciwjądrowe ANA. Możliwe, że wymienione przez Panią objawy mogłyby wskazywać na pewne schorzenia tkanki łącznej.

Z racji odległości, trudno jest ocenić całkowicie Pani stan zdrowia oraz ewentualny wpływ suplementacji witaminy D3 na organizm. Zalecamy w związku z tym konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem. Specjalista po dokładnym badaniu zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-lecie-takze-nalezy-przyjmowac-witamine-d-rozmowa-z-dietetyczka

https://portal.abczdrowie.pl/ostroznie-z-suplementacja-nadmiar-tej-witaminy-moze-prowadzic-do-nieodwracalnego-uszkodzenia-nerek

https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-d3

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.