W jaki sposób leczyć zaburzenia pamięci u 75-latki?

Witam.Moja 75 letnia babcia przez wiele lat mieszkała z synem schizofrenikiem(nie leczył się)zastraszał babcię,wyciągał od niej pieniądze a teraz trafił na stałe do DPS, została sama.Odwiedzam ją ale zauważyłam że nie sprząta,nie gotuje, mało robi zakupy i często się zapomina - nie oplaca rachunków na czas,gubi się na mieście.Jak zachęcić ją do wizyty u lekarza i do jakiego lekarza się udać?Dodam że fizycznie jest całkiem sprawna, całe dnie jeździ bez celu autobusami...
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Skala zapominania

Witam Panią,
Można zacząć od lekarza rodzinnego, który oceni stan babci i skieruje do odpowiedniego specjalisty. W razie potrzeby można spróbować umówić wizytę domową.
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Bukowska

0

Dzień Dobry Pani,

Z tego, co Pani opisała, prawdopodobne jest, że Pani Babcia już od dłuższego czasu ma objawy zaburzeń pamięciowych, z tym, że teraz są one bardziej zauważalne, kiedy Pani przychodzi do babci i ma ogólny ogląd zachowania babci.

Ponieważ babcia jeździ autobusami bezcelowo i "gubi się w mieście", może to świadczyć o deficycie pamięci przestrzennej i poznawczej, co może być zagrażające dla babci.

Na podstawie symptomów, wnioskuję, że Pani babcia wymaga przede wszystkim profesjonalnego leczenia i systematycznej opieki.

Jak zachęcić babcię do wizyty u lekarza?
Najlepiej zaproponować wizytę u lekarza, a później zaprosić babcię na coś, co lubi, czy pójść tam, gdzie lubi (ważne będzie, że Pani poświęci jej swoją uwagę, zainteresowanie i czas).

Trzeba zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu ( najlepiej w ramach NFZ-tu, który powinien dać skierowanie do neurologa, jak również skierowanie do psychologa klinicznego- celem zdiagnozowania i oceny deficytów poznawczych u Pani babci.

Życzę Pani i Babci Wszystkiego Najlepszego,
Irena Mielnik-Madej

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy