Terapia fizjoterapeutyczna po niedokrwiennym udarze mózgu

Witam, Mój dziadek miał niedokrwienny udar mózgu. Przebywa jeszcze w szpitalu. Zaczęłam się już zastanawiać nad terapią fizjoterapeutyczną. Jak wygląda taka terapia? Czy będzie możliwe osiągnięcie pełnej sprawności po ukończeniu jej? Oraz jak długo powinna trwać? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Witam,
rehabilitacja poudarowa, jest dość długa. Jeśli chodzi o rodzaj terapii, to trzeba skonsultować z lekarzem, gdyż wszystko zależy od rozległości udaru, chorób towarzyszących oraz ogólnego stanu chorego. Z terapii polecam metodę PNF.

Pozdrawiam

0

Dzień dobry,

Bardzo ważne jest włączenie fizjoterapii już w pierwszej dobie po udarze- zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań poza mózgowych związanych z unieruchomieniem chorego, zmniejsza objawy deficytu ruchowego, zapobiega przykurczom mięśniowym i odleżynom, wpływa na poprawę siły mięśni, poruszania się, codziennego funkcjonowania.

W pierwszej fazie udaru niedokrwiennego, kiedy pacjent jeszcze przebywa w placówce szpitalnej skupiamy się na:
- ułożeniu chorego w taki sposób aby zapobiegać przykurczom i odleżynom, zmianie pozycji co 2-3h, pozycjach drenażowych,
- ćwiczeniach oddechowych mających na celu zapobieganie niewydolności układu oddechowego,
- ćwiczeniach biernych zapewniających stymulację proprioceptywną,
- ćwiczeniach czynnych- prowadzonych w pełnym zakresie ruchów,
- masażach pobudzających ogólną trofikę mięśni.

Następnie duże znaczenie będzie mieć pionizacja pacjenta, reedukacja chodu, nauka czynności dnia codziennego i rehabilitacja ręki.
Jeżeli chodzi o rokowanie pacjenta i osiągnięcie sprawności po udarze niedokrwiennym wpływa na to wiele elementów np wiek pacjenta, stan układu krążenia czy choroby współistniejące. Nie jestem w stanie precyzyjnie odpowiedzieć Pani na to pytanie.Ogólny czas rehabilitacji może trwać od 6-8 tygodni do pół roku, a nawet kilka lat (w przypadku obciążonej historii chorobowej pacjenta).
Proszę skontaktować się z fizjoterapeutą, który kompleksowo zajmie się rehabilitacją Pani dziadka.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Milena Lubowicz
71 poziom zaufania

O przekazaniu na OIOM decyduje lekarz badający dziecko i oceniający czy pobyt na tymże oddziale przyniesie dziecku jakąś korzyść. Także niestety nie jestem w stanie powiedzieć.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Parestezje po udarze niedokrwiennym mózgu

Witam! Trzy lata temu przeszłam udar niedokrwienny mózgu. Od tego czasu mam dolegliwości, pieczenia, palenia, gorąca po przeciwnej stronie niedowładu. Chodziłam z tą dolegliwością do lekarzy, ale nikt nie potrafił mi pomóc. Jest to okropny ból całą dobę, każdego dnia. Jestem już tym bardzo umęczona. Proszę o radę jak leczyć takie schorzenie. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem, Hanna P.

KOBIETA, 63 LAT ponad rok temu

Witam! Opisane dolegliwości pieczenia, palenia, ale także kłucia, mrowienia są określane mianem parestezji. Parestezje mogą mieć wiele przyczyn, jednakże z uwagi na dość długi czas utrzymywania się dolegliwości należy uwzględnić najczęstsze przyczyny powodujące neuropatie czuciowe. Jedną z głównych przyczyn jest m.in. udar mózgu. Ze względu na związek czasowy z przebyciem udaru jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna w Pani przypadku. Neuropatia czuciowa stanowi również dość częste powikłanie cukrzycy. Jakkolwiek w przypadku obu przyczyn dolegliwości czuciowe mogą być podobne. Podstawą leczenia neuropatii jest lek wielowitaminowy (np. Millgamma N). Dodatkowo w cukrzycy powikłanej neuropatią stosowany jest kwas alfa-liponowy (np. Thiogamma). Oprócz leków łagodzących dolegliwości neuropatyczne podstawą leczenia jest właściwe leczenie choroby podstawowej, które będzie polegać np. na prewencji wtórnej udaru mózgu oraz wyrównaniu cukrzycy. Proponuję pozostać pod opieką neurologa. Niestety aby udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi na Pani pytanie konieczne jest zapoznanie się z całością obrazu klinicznego czyli szczegółowe zebranie wywiadu chorobowego, badanie fizykalne oraz ewentualne badania dodatkowe. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty