Czy po przebyciu udaru niedokrwiennego prawego płata potylicznego można podróżować samolotem?

Witam Panie Doktorze. Mam takie pytanie. Mój ojciec przeszedł dwa miesiące temu udar niedokrwienny prawego płata potylicznego. Po tym udarze widzi na prawe oko normalnie, a na lewe oko tylko połowicznie (prawa strona). Miewa też czasami nagłe wzrosty ciśnienia. Czy w takiej sytuacji są jakieś przeciwwskazania do podróży samolotem? Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam Piotr  
ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Jeśli minęły dwa miesiące od wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu, a stan Pana ojca jest stabilny, to powinien on starać się funkcjonować normalnie, w tym nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do podróży samolotem. Tym niemniej, gdy pacjent ma w wywiadzie przebyty udar niedokrwienny mózgu, to ryzyko wystąpienia kolejnego udaru, w dowolnej chwili, niezależnie od stosowanych leków, jest większe niż u osoby bez takiego obciążenia w przeszłości. Nie podał Pan jakie inne czynniki ryzyka (jak np. zaburzenia rytmu serca, wysoki cholesterol, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów) występują u Pana ojca. Im jest ich więcej, tym większe jest ryzyko następnego udaru niedokrwiennego mózgu. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnego udaru, konieczne jest regularne stosowanie leków rozrzedzających krew. Nie mając informacji o tym jakie u Pana ojca występują czynniki ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu oraz jakie leki przyjmuje, nie mogę się wypowiedzieć, ale być może trzeba by rozważyć na czas lotu zmianę leczenia z tabletek doustnych na zastrzyki podskórne.
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty