Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy po przebyciu udaru niedokrwiennego prawego płata potylicznego można podróżować samolotem?

Witam Panie Doktorze. Mam takie pytanie. Mój ojciec przeszedł dwa miesiące temu udar niedokrwienny prawego płata potylicznego. Po tym udarze widzi na prawe oko normalnie, a na lewe oko tylko połowicznie (prawa strona). Miewa też czasami nagłe wzrosty ciśnienia. Czy w takiej sytuacji są jakieś przeciwwskazania do podróży samolotem? Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam Piotr  
ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Jeśli minęły dwa miesiące od wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu, a stan Pana ojca jest stabilny, to powinien on starać się funkcjonować normalnie, w tym nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do podróży samolotem. Tym niemniej, gdy pacjent ma w wywiadzie przebyty udar niedokrwienny mózgu, to ryzyko wystąpienia kolejnego udaru, w dowolnej chwili, niezależnie od stosowanych leków, jest większe niż u osoby bez takiego obciążenia w przeszłości. Nie podał Pan jakie inne czynniki ryzyka (jak np. zaburzenia rytmu serca, wysoki cholesterol, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów) występują u Pana ojca. Im jest ich więcej, tym większe jest ryzyko następnego udaru niedokrwiennego mózgu. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnego udaru, konieczne jest regularne stosowanie leków rozrzedzających krew. Nie mając informacji o tym jakie u Pana ojca występują czynniki ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu oraz jakie leki przyjmuje, nie mogę się wypowiedzieć, ale być może trzeba by rozważyć na czas lotu zmianę leczenia z tabletek doustnych na zastrzyki podskórne.
 

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy