Czy udar pnia mózgu może wystąpić nagłe?

Witam czy udar pnia mózgu może wystąpić nagle???osoba mówi chodzi i nagle traci przytomnośc...dlaczego tak się dzieje..pytam ponieważ mój tato zmarł niedawno na udar pnia mózgu...na dodatek dostał zapalenia płuc..dlaczego i z kąd się to wzięło...???proszę o odp. monika

UDAR, jak sama nazwa wskazuje , występuje nagle. Objawy udaru pnia mózgu są wyjątkowo gwałtowne i cięzki, ponieważ jest to bardzo ważna struktura " główny kabel i stacja przekaźnikowa" między rdzeniem kręgowym a mózgiem !
Tętnica podstawna i tetnice kręgowe mają ograniczone możliwości kompensacji,
Często występują anomalie, zagięcia, zwężenia,
Łatwo o blaszki miażdżycowe czy zator z obwodu.
Czy Tata cierpiał na choroby serca, arytmię, nadciśnienie, wysoki cholesterol???
Dlatego ważna jest PROFILAKTYKA,
Wskazane: Regularne badania , kontrola ciśnienia i zdrowy tryb życia