Czy podczas kąpieli w basenie mogę ściągnąć pończochę przeciwzakrzepową?

Dzień dobry. Mam zakrzepicę żył głębokich od kolana, a czoło skrzepu znajduje się w żyle biodrowej. Noszę pończochę uciskową 2 stopnia i biorę zastrzyki z heparyny dwa razy dziennie. Jestem też w 4 miesiącu ciąży. Chciałam zapytać, czy jest wskazane w moim przypadku jazda na rolkach i kąpiel w basenie? Czy przy kąpieli w basenie mogę ściągnąć pończochę przeciwzakrzepową? Lekarz w szpitalu gdzie byłam hospitalizowana kazał jak najwięcej chodzić a pończochę mogę zdejmować do spania. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zakrzepowe zapalenie żył głębokich powodowane jest zwolnionym przepływem krwi w naczyniach żylnych. Dochodzi wówczas do aktywacji krzepnięcia krwi i powstania zakrzepu w miejscu, w którym normalnie nie powinno go być. Leczenie farmakologiczne zakrzepowego zapalenia żył głębokich polega na podawaniu leków przeciwzakrzepowych, które hamują nieprawidłowe krzepnięcie krwi. Choremu podaje się także leki trombolityczne, które mają za zadanie rozpuścić zakrzep w żyle. Ponadto aplikuje się leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz antybiotyki zapobiegające zakażeniu. Na zakrzepowe zapalenie żył podaje się preparaty heparyny drobnocząsteczkowej, które działają przeciwzakrzepowo i fibrynolitycznie, a także stosuje się również kompresjoterapię, czyli pończochy lub podkolanówki przeciwzakrzepowe. Jest to również najlepsza profilaktyka przeciwzakrzepowa.

Pani przypadek wydaje się być w tym momencie właściwie zaopiekowany. Stosowanie heparyny i pończochy uciskowej powinny pomagać przy pani dolegliwości. Jeśli idzie o basen, to nie trzeba w nim stosować pończochy, bo jej rolę przejmuję ciśnienie wody. Jeśli natomiast chodzi o rolki, to o ile w Pani przypadku z powodu zakrzepicy ruch jest wskazany, to warto się zastanowić, czy jazda na nich dobrze wpłynie na ciążę, podczas jazdy istnieje ryzyko przewrócenia się. Jeśli chodzi o ćwiczenia i zabiegi odwracające skutki nadciśnienia żylnego może warto rozważyć spanie w nocy z nieznacznie uniesionymi kończynami oraz intensywne spacery, pływanie także jest znakomitym pomysłem. W Pani sytuacji bardzo istotna jest dbanie o normalizację masy ciała. Życzymy zdrowia i zapraszamy do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepowe-zapalenie-zyl

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-zakrzepica-zyl-glebokich-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.